Phantom Nights “Night Four”

The picture is taken from: Pinterest. Credit: unknown.
Resim Pinterestten alınmıştır. Kredisi: bilinmiyor.

Belki gerçekte olmaz, belki hiç olmayacak, ama eminim ki hayallerimde olur.

Sen ordaydın, uzaktan bakıyordun, sınıfın köşesinde oturuyordun. Ben ilk koltukta oturup, profesörün açıklamasını dinliyordum. Bilmiyorum ne oldu ama ani bir şekilde arkama baktım, ve sen bana öyle bir bakıyordun ki, gerçekten o anda bana ne olduğunu bilemedim. Bişey hissettim öyle bir duyguydu ki, 12 yıl önce yaşadığım his gibi.

Senin yüzünü bir yerden tanıyormuşum gibi, ama çıkaramıyordum. Sende bir şey varmış gibiydi, sen de sanki beni birisine benzetiyordun ama emin değildin. Günler geçiyordu ve biz sessizce birbirimize bakıyorduk, bişey söylemek istiyormuşuz gibi ama her seferde vazgeçiyorduk.

Ama bir gün başım ağrıyordu, çok ağrıyordu. baş ağrısı haplarım da yoktu, bu yüzden hava almak için dışarıya çıktım. Başımı yukarıya kaldırıp, gözlerimi kapatarak derin bir nefes aldım, sonra gözlerimi açtım, ve bir anda önümde pamuk şeker gördüm. Aniden pamuk şeker sola doğru hareket etti, ve yüzünü ilk defa yakından gördüm.

“On iki yıl önce başın o kadar ağrıyordu ki, o gün baş ağrısı için hapların yoktu, sonra sana pamuk şeker aldım sakinleşirsin diye.” Dedi bana gülümseyerek. O anda hiç farketmeden gözlerim yaşlarla dolmaya başladı, senin yüzün, gülümsemen, bakışın, hepsi aynı, geri döndüğüne hiç inanamadım, hayal gibiydi. Gülümsedim, sonra alçak sesle, “Eğlence parkında?” Dedim, sen de başını hareket ettirdin evet anlamında, “Bassam hoca ile!” Dedin.

Öyle duyunca kalbimden güldüm sensin diye, sonra hiç düşünmeden sarıldım sana. Sen de böyle durup şaşırdın bir an, sonra öyle bir sıktın ki, senin kokun o kadar güzeldi ki, o anın bitmesini hiç istemedim. Gelişin hayatımda başıma gelen en güzel şeydi. Sonra ikimiz o pamuk şekeri yedik. Ha bu arada onu yedikten sonra baş ağrım geçti.


Maybe not in reality, maybe never, but I’m sure it will happen in my dreams.

You were there, looking from afar, sitting in the corner of the classroom. I was sitting in the first row, listening to the professor’s explanations. I don’t know what happened, but I suddenly looked back, and you were looking at me so much that I really didn’t know what was happening to me at that moment. I felt something, it was such a feeling, like the feeling that I had 12 years ago.

It was like I knew your face from somewhere, but I couldn’t figure it out. It seemed like there was something about you. And you were like seeing me looking like someone in your mind, but you weren’t sure. I turned my face back. And waited for the lecture to end. Days were passing and we were silently looking at each other, as if we wanted to say something, but giving up every time.

But one day I had a headache, it was very painful. I didn’t have any headache pills either, so I went outside to get some fresh air. Lifting my head up, closing my eyes, taking a deep breath. Then I opened my eyes, and suddenly, saw cotton candy in front of me. Then the cotton candy moved to the left, and I saw your face, so close for the first time.

“Twelve years ago you had such a strong headache, you didn’t have headache pills that day. So, I bought you cotton candy instead, to calm you down.” You said, smiling at me. At that moment, I smiled deeply. Your face, your smile, your look, all were the same. I could not believe that you were back, it was like a dream. And while smiling, I whispered to you, “At the amusement park?” You moved your head in the meaning of (Yes), and said, “With coach Bassam!”

When I heard that, I laughed from the depth of my heart because it was you. It really was you. Then I hugged you without thinking. You stood in a surprised way for a moment, having the two cotton candies in your both hands and worked on hugging me without making the cotton candy touch my back. I was able to drown deep in your smell. It was so good that I never wanted that moment to end.

Your presence in my life was the best thing that ever happened to me. By the way, I want to mention to you a thing, back then, before 12 years; my headache went away when I ate your cotton candy.


Pictures are taken from: Pinterest.
Pictures Credits: @rawadalzahabi / @yinedesevdik / unknown.
Resimler Pinterest, Instagramdan alınmıştır.
Resimler Kredi: @rawadalzahabi / @yinedesevdik / bilinmeyen.

“If you have a problem, let us solve it”

“Music; the only place we can run to…”

“Look how much do I care”

“I’m in the wrong city.”

“Until where?”

“Don’t you ever look back. If Cinderella went back to take her shoes, she could’ve never become a princess.”

-Marilyn Monroe

“Be like Galata. Sometimes no one sees you. It’s okay. Even if you’re not seen, stand upright. Same like Galata.”

“Don’t give up. Miracles are on their way.”

“Everything will be beautiful, isn’t it..”

“Sometimes coincidences are strong and beautiful enough to make human believe that everything is possible”

“Everything has a reason, wait…”


For phantom nights “night five”, please visit this link Phantom Nights


Leave a Reply